Tuesday, July 29, 2014

10 šokujúcich vecí, ktoré ste možno počuli o očkovaní


O očkovaní koluje veľa hlúpostí. Sme tu preto, aby sme veci uviedli na pravú mieru a priniesli fakty, pretože očkovanie pomáha tomu, o čo sa všetci snažíme – zabezpečiť, aby deti boli živé a zdravé!


1.  Očkovanie potrebujete len ak cestujete do odľahlých krajín.
"NIE"
Až na to, že existujú veci ako lietadlá. A lode. A vlaky. Je síce pravda, že vo vyspelejších krajinách sú choroby preventabilné očkovaním zriedkavejšie, ale cestovatelia po svojom návrate môžu nevedomky nakaziť ľudí vo svojom okolí, kde sa potom môžu rýchlo rozšíriť v nechránenej populácii.

A nie každý môže byť zaočkovaný. Tehotné ženy a ľudia s určitými zdravotnými problémami spoliehajú na nás ostatných, že sme očkovaní, a my tak znižujeme riziko, že budú vystavení smrteľným chorobám. Pozrite na nedávne „outbreaky“ (lokálne epidémie) osýpok v New Yorku (2) alebo vo Veľkej Británii (3) alebo prípad zvýšeného výskytu čierneho kašľa v Kalifornii (4). A máme tu aj túto šikovnú mapu (5) všetkých outbreakov chorôb preventabilných očkovaním po celom svete.


2. Je to osobné rozhodnutie.

Rovnako, ako je osobné rozhodnutie zakryť si ústa pri kašli v preplnenom autobuse, alebo zavolať 112-ku, keď je dom vášho suseda v plameňoch, však?

Hlavnou myšlienkou je to, že sme všetci prepojení v jednom veľkom, zložitom, celosvetovom spoločenstve ľudí, ktorí môžu prenášať ochorenia. Ak deti v takomto svete nebudú očkované, je veľké riziko, že budú svoje okolie ohrozovať potenciálne smrteľnými chorobami.


3. Vakcíny sú toxické.
„Prestaň, prestaň!!“
Nie, nie sú. V skutočnosti sú veľmi bezpečné a zachránili mnoho miliónov životov. Ak by vakcíny obsahovali škodlivé dávky chemikálií, organizácie verejného zdravotníctva by ich nepodporili, lekári by ich neaplikovali a farmaceutické spoločnosti by ich nepredávali.


4. Vakcíny nie sú prírodné.

Takže vakcíny sú zlé, lebo nerastú na stromoch? Nie! Viete, čo všetko je ešte prírodné? Pravé kiahne (variola), detská obrna (polio) alebo mor.


5. Ja najlepšie viem, čo potrebuje moje dieťa.

Áno, viete. A to je aj dôvod, prečo by ste mali vedieť, že očkovanie môže zachrániť a naozaj aj zachraňuje životy detí.


6. Organizácie podporujúce očkovanie sú v rukách farmafiriem.
„Čože? ... Nie. Nie. Nie. Nie nie nie.“
Toto malé „konšpiračné“ad hominem (6) je len dômyselný trik ako zahnať predstaviteľov verejného zdravotníctva do defenzívy bez poskytnutia akéhokoľvek dôkazu. Pekný pokus. (Len tak na okraj, nezarábali by farmafirmy viac pri liečbe chorých ľudí ako keď týmto chorobám predchádzajú?)


7. Očkovanie spôsobuje autizmus.
„Óó do pekla nie!“ 
A milión-krát nie! Mnoho štúdií – v rátane tohto veľkého review (7) peer-reviewed vedeckých článkov – vyvrátili toto tvrdenie.


8. Očkovanie spôsobuje neplodnosť a sterilitu.

Toto je jeden nebezpečný a neodbytný mýtus (8), ktorý viedol k lokálnym epidémiám a úmrtiam, ktorým sa mohlo ľahko predísť. Potenciálny dopad vakcín na plodnosť sa podrobne skúmal a vôbec sa nepreukázalo, že by vakcíny spôsobovali neplodnosť alebo sterilitu (9).


9. Nie som proti očkovaniu. Som "za bezpečné" očkovanie.
(Na obrázku Oprah Winfrey, jedna z mnohých celebrít, ktorá propaguje antivakcinačné nezmysly)
Očkovanie je v jeho súčasnej podobe bezpečné. Bodka. V skutočnosti je viac než bezpečné, je život-zachraňujúce.


10. Ale aj očkovaní sa môžu nakaziť, takže očkovanie je zbytočné.
„A čo tak... Nie“
Tak toto je perla. Naznačuje, že očkovanie nechráni na 100% a preto nechráni vôbec, čo je nezmysel. Žiadna vakcína nie je na 100% účinná, pretože asi u 5-10% ľudí sa po očkovaní nevytvorí dostatočná imunita voči danému ochoreniu. Avšak zaočkovaním čo najväčšej časti populácie sa počet chorých významne zníži.


Ďakujem za prečítanie a pamätajte priatelia...
„Je to veda“ 
Pozrite si viac na tejto stránke (10), ako UNICEF pomáha zabezpečiť dostatok životzachraňujúcich vakcín pre deti na celom svete.


zdroj/source: http://www.buzzfeed.com/unicef/10-outrageous-things-you-may-have-heard-about-vacc-1ebx


Obsah blogu 

6 comments:

 1. 1, nemusi sa ockovat ani vtedy
  2, ak by deti na celom svete boli uplne rovnako ockovane, potom by sa dalo aspon uvazovat o tomto argumente. Kedze to tak ale nie je, tak je to nezmysel. Napriklad v CR sa proti pneumokokom neockuje povinne, u nas iba par rokov, o kolektivnej imunite nemoze byt ani reci... celkovy pocet pripadov neklesa, ockovanie je zrejme zbytocne...
  3, vakciny obsahuju toxicke latky, to su fakty... ci ich je bezpecne mnozstvo je velmi otazne... zmerat hlinik v krvi po ockovani nie je zlozite, urobil to niekto niekedy? alebo len vsetci dufame...
  6, vakcinologicke kongresy su priamo sponzorovane farma firmami... tu je proste fakt... staci pozriet brozurku s reklamami...
  7, neviem ci sposobuje, ale videl som len studie nepotvrdzujuce ale ani jednu vyvracajucu... to sa vedecky ani vyvratit neda...
  8, ejha... http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=21496
  9, rodicia poskodenych deti si to zrejme nemyslia... pred 25 rokmi boli tiez vsetky "bezpecne" a vsetky sa vymenili za bezpecnejsie - inymi slovami tie pred 25 rokmi bezpecne neboli
  10, 5-10%? :) a kto, kedy a ako to testoval?

  ReplyDelete
 2. Clanok na urovni toaletneho papiera.

  Dolupodpisany daky Honey Badger? To je akoze daka vierohodna osoba? Troll? Ci potvora z lesa vytiahnuta?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Odpoved na urovni toaletneho papiera. Honey Badger je asi tak vierohodny, ako badatel, sloboda v ockovani atd atd. Vlastne, co to trepem. On dal do textu odkazy (nie su moc viditelne, lebo su rovnakej farby ako text) na studie. Badatel nezvlada ani tuto zakladnu cinnost.

   Delete
 3. Majo Vrabel:
  1. nepresnost v preklade, opravim to
  2. aj v USA sa ockuje proti pneumokokom len pa rokov, a o KI je "vela reci", viz napr.:
  http://jid.oxfordjournals.org/content/197/5/643.long
  3. ci to niekto niekedy skusal? ano skusali to, viz napr: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23856981 - zmena po ockovani oproti pred ockovanim nebola statisticky vyznamna, takze nebol ziadna
  8. radiovaticana, ejha :) je to kacica, viz ten dokument WHO, na ktory v clanku odkazujem
  9. to je relativne, vacsinou je to to iste, len sa jednotlive vakciny skombinovali do jednej - tzv polyvalentne vakciny
  10. viz studie, je ich habadej...

  ReplyDelete
 4. You can send them your assignment questions, and they’ll be able to build you an assignment that’s guaranteed to get good grades. http://hul9bcrzj9.dip.jp http://inorib4m8d.dip.jp http://8jclp6276g.dip.jp

  ReplyDelete