Monday, April 28, 2014

O čom je štúdia „Self-organized criticality theory of autoimmunity“

Antivaxeri hovoria, že očkovanie spôsobuje autoimunitné choroby. Áno, niektoré vakcíny môžu spôsobiť veľmi zriedkavo niektoré autoimunitné choroby u geneticky predisponovaného jedinca (viz aj 6). Pre antivax pre istotu ešte raz: 1. niektoré vakcíny, 2. môžu, 3. veľmi zriedkavo, 4. niektoré autoimunitné choroby, 5. u predisponovaného jedinca. Antivaxerom to ale nestačí a často sa vyjadrujú tak, ako keby všetky vakcíny spôsobovali všetky autoimunitné choroby. Niekedy pri tom citujú japonskú štúdiu „Self-organized criticality theory of autoimmunity“ publikovanú v internetovom časopise Plos One (1).

Autori na základe experimentu na myšiach sformulovali novú teóriu, podľa ktorej opakovaná antigénna stimulácia („imunizácia“), ktorá prekročí určitý prah (tzv. self-organized criticality), spôsobuje systémovú autoimunitnú chorobu. V tomto experimente bol myšiam opakovane podaný antigén intraperitoneálne (injekčne do brušnej dutiny), čo u nich vyvolalo stav podobný autoimunitnej chorobe systémový lupus erythematodes (SLE).

Antivaxerom uniká jeden dôležitý fakt. Zatiaľ čo oni zameriavajú svoju pozornosť len na vakcíny, ich imunitný systém je neustále opakovane stimulovaný nespočetným množstvom antigénov, napr. mikróbov zo vzduchu, potravy, mikróbov na pokožke, mikróbov trvalo alebo dočasne prítomných napr. v tráviacom trakte alebo v dýchacích cestách, atď. atď. 

Infekčné choroby predstavujú oveľa väčšiu antigénnu záťaž pre organizmus ako antigény z vakcín. Vyššie uvedená teória nerozlišuje, či je antigén z "prirodzenej" infekcie, vakcíny alebo či je podaný intraperitoneálne. Z toho vyplýva, že infekčné choroby by mali spôsobovať autoimunitné choroby oveľa častejšie ako vakcíny. A aj spôsobujú (viz aj 6).

Napríklad imunitná trombocytopenická purpura (ITP) vzniká cca 10-20-krát častejšie u infekčných chorôb, proti ktorým je MMR vakcína určená, ako po očkovaní MMR-kou (4, 5) a navyše u týchto infekčných chorôb prebieha závažnejšie a má horšiu prognózu (5). Guillain-Barré syndróm (GBS) vzniká podľa štúdie Kwong a kol., 2013, 17-krát častejšie po chrípke ako po očkovaní proti chrípke (3, 15). Môže vznikať aj po iných infekciách (napr. Campylobacter jejuni) (2).

Čo sa týka SLE (18), najnovšia štúdia nepotvrdila, že by očkovanie predstavovalo riziko pre jeho vznik (9). Prof. Shoenfeld prezentuje niekoľko prípadov SLE, ktoré vznikli po očkovaní proti hepatitíde B (časová asociácia, kauzalita nestanovená) (10). Z infekčných agens sa v etiológii SLE uvažuje napr. o víruse EBV (11).

Späť k japonskej štúdii. Autori v závere uvádzajú ako príklad vírus osýpok, ktorý dokáže nadmerne stimulovať imunitný systém. Autori pri tom nespomínajú vakcíny, ale (v čase vydania štúdie) nedávne prípady osýpok u neočkovaných dospelých ľudí v Japonsku. Eleková dosť podrobne interpretovala túto štúdiu na Fillovej necenzúrovanej stránke slobodavockovani.sk (7), ale túto informáciu vynechala. Asi preto, lebo by to pokazilo účel jej článku – dokázať, že vakcíny sú zlé. Takže cenzúrovaný článok Elekovej na necenzúrovanej stránke Filla. Ups.

Prof. Sunichi Schiozawa, jeden z autorov tejto štúdie, vysvetľuje ich teóriu takto: naše telo je bojovým poľom pre patogény (mikróby) vs. imunitný systém. Telo je pri tomto boji poškodzované nielen patogénom, ale aj imunitným systémom. Ak je imunitný systém alebo patogén príliš silný, organizmus umiera. A preto je pre prežitie dôležitá nejaká zlatá stredná cesta, balans, ktorý však vedie k tomu, že imunitný systém nereaguje promptne na patogén, ktorý tak perzistuje v organizme a opakovane stimuluje imunitný systém, čo má za následok vznik autoimunitných chorôb (8).    

Záver: Japonská štúdia nie je v rozpore s doterajším poznatkami, podľa ktorých infekčné choroby predstavujú väčšie riziko pre vznik niektorých autoimunitných chorôb ako vakcíny, takže risk vs. benefit je jednoznačne v prospech vakcín. Antivaxeri zneužívajú túto prácu pre podporu svojho mylného presvedčenia o očkovaní a dezinterpretujú význam tejto štúdie.

Antivaxeri majú klapky na očiach, vidia len vakcíny, ale s rozvojom autoimunitných chorôb sú okrem vakcín a infekcií asociované aj iné faktory. Napríklad fajčenie a reumatoidná artritída (12), niektoré lieky (napr. Procainamide na liečbu arytmií, Hydralazine na liečbu vysokého tlaku) a SLE (tzv. DILE) (13) alebo gliadín a celiakia (14). V neposlednom rade sú to genetické faktory, napr. gény HLA-B27 u morbus Bechterev (ankylozujúca spondylitída) alebo HLA-DR3 a HLA-DR4 u cukrovky 1. typu (DM1) (16).

Avšak žiaden z týchto faktorov nie je „100%-ný“, presná príčina vzniku autoimuntných ochorení nie je známa. Niektoré autoimunitné choroby môžu odoznieť spontánne s dobrou prognózou (napr. ITP), iné sa dajú dobre zvládať odstránením vyvolávajúceho faktora (napr. DILE, celiakia), ale u niektorých môže byť liečba problematická, kauzálna liečba neexistuje (napr. reumatoidná artritída, DM1). A práve tu prichádzajú na scénu antivaxeri a šarlatáni, ktorí ponúkajú jasnú príčinu (očkovanie) aj zázračnú, „farmaceutickými firmami utajovanú“, liečbu. Je to však len falošná nádej za peniaze, ktorá môže navyše ohroziť zdravie alebo aj život človeka (17).


Zdroje:

17. http://tn.nova.cz/zpravy/cernakronika/rodice-uverili-sarlatanum-a-nedavali-vasikovi-6-inzulin-hoch-zemrel.html
18. http://zdravi.e15.cz/clanek/postgradualni-medicina/systemovy-lupus-erythematodes-447987


28.4. 2014, Honey badger
Obsah blogu

Monday, April 21, 2014

Osýpky vo Vietname v obrazoch

Piatok, 18. apríl, 2014, Thanh Nien News
Vo Vietname došlo postupne od začiatku tohto roka k nárastu počtu chorých s osýpkami. Počty prípadov a úmrtí sa v médiách rôznia a budú sa ešte meniť.
Podľa thanhniennews.com Ministerstvo zdravotníctva Vietnamu hlási 8500 prípadov, z toho 3136 potvrdených. 114 detí zomrelo na osýpky a ich komplikácie, v rátane detí s malnutríciou (podvýživou) alebo s vrodenými  srdečnými vadami. Podľa doktorov sa u mnohých detí rozvinuli závažné respiračné komplikácie, encefalitídy (zápal mozgu) alebo myokarditídy (zápal srdcového svalu). Väčšina prípadov boli nezaočkované deti.


Vietnam má problém s kontrolou osýpok kvôli neočkovaným, preľudnenosti a problémami so zásobovaním vakcínami, atď. Niektorí rodičia sa boja očkovať svoje deti kvôli údajným fatálnym komplikáciám po očkovaní, ktoré preleteli médiami. Napr. po 9 úmrtiach po pentavalentnej vakcíne (neobsahuje očkovanie proti osýpkam) Vietnam v roku 2012 dočasne preventívne zastavil očkovanie touto vakcínou. Prípady boli dôkladne prešetrené. Ani jeden nebol spôsobený očkovaním a očkovnie touto vakcínou pokračuje.


1. Vo Vietname sa očkuje proti osýpkam od roku 1982. V roku 2006 sa zaviedla druhá dávka. Okrem toho prebehli dodatočné imunizačné kampane (SIA). Celonárodná, v rokoch 2002-2003, vďaka ktorej sa dosiahla preočkovanosť až 99%, a niekoľko regionálnych imunizačných kampaní. Okolo roku 2007 vakcíny došli, preočkovanosť poklesla. Naposledy bola vo Vietname epidémia v rokoch 2009-2010 s cca 8000 potvrdenými prípadmi. Väčšina nezaočkovaných, 2 úmrtia. Na obrázku: červená – počet prípadov v tisícoch, modrá – preočkovanosť.

Fotky z apríla tohto roka

2. Dieťa s osýpkami drží prst svojho otca.


3. Phung Quang Long podáva kvapky do očí svojej 1-ročnek dcéry Phung Anh Thu, ktorá je liečená pre osýpky v Nemocnici Bach Mai.


4. Preplnená miestnosť v Nemocnici Bach Mai.


5. Otec strávil celú noc staraním sa o svoje dieťa. Kvôli preplnenosti nemocničných izieb sa musia niektorí rodičia starať o svoje deti na chodbe.


7.  Závažný prípad osýpok v Nemocnici Bach Mai. Matka chorého chlapčeka na tejto fokte zostala cez noc, aby ho ovievala.


8. Otec zachytený ako pozoruje liečbu svojho dieťaťa cez štrbinu v žaluzí.


9. Unavení rodičia sa starajú o svoje deti v Nemocnici Svätého Pavla.


10. Pacienti s osýpkami v Národnej nemocnici pediatrie v Hanoi, ktorá momentálne lieči 1750 detí s osýpkami a ich respiračnými komplikáciami. Vu Trong Khanh/ The Wall Street Journal


11. V Národnej nemocnici pediatrie v Hanoi sa zmenili niektoré kancelárie na miestnosti, kde ošetrujú prípady s osýpkami.


12. Pacient s osýpkami v Národnej nemocnici pediatrie v Hanoi; vysoko infekčná vírusová choroba je celosvetovo jednou z vedúcich príčin smrti malých detí napriek tomu, že existujú bezpečné a účinné vakcíny.


13. Deti sú očkované proti osýpkam v Centre preventívnej medicíny v Hanoi, 18. apríl, 2014. Tuoi Tre


14. Deti sú liečené v Centrálnej pediatrickej nemocnici v Hanoi, 15. apríl, 2014. Tuoi Tre


15. Zástupca predsedu vlády Vu Duc Dam (s okuliarmi), na návšteve v Centrálnej pediatrickej nemocnici v Hanoi, 15. apríl, 2014. Tuoi Tre


16. Otec z provincie Hung Yen nesie pozostatky svojho 9-mesačného dieťaťa domov po tom, ako podľahlo osýpkam. Dieťa zomrelo v Centrálnej pediatrickej nemocnici v Hanoi 16. apríla, 2014.


17. Preplnená nemocnica Bach Mai.


18. Otec pestuje svoju 1-mesačnú dcérku, ktorá dostala zápal pľúc ako komplikáciu osýpok.


19. Niektoré deti museli byť napojené na prístroje pre závažné komplikácie osýpok.


Osýpky v Európe: 
https://www.facebook.com/bezpecne.ockovanie/photos/a.147311735463064.1073741828.146752628852308/200653793462191/?type=1&stream_ref=10

Video s titulkami o situácii vo Francúzsku aj v Európe: 
https://www.youtube.com/watch?v=uDXhPm-zcDM


Honey badger, 21.4. 2014
Obsah blogu

Tuesday, April 15, 2014

Čo Vám Eleková nepovie

Homeopatka Eleková propaguje bad science a zavádza (1, 2). Toto krátke video je len ďalším príkladom:


Predtým, než sa vrhneme na samotnú analýzu tohto videa len upozorním, že niektoré informácie, ktoré Eleková udáva, nepochádzajú z článku, ktorý cituje v 3. slide vo videu. Googlovaním týchto informácií som sa dostal k jednoznačnému zdroju, ktorý je citovaný nielen Elekovou, ale aj mnohými inými domácimi aj zahraničnými stránkami. Jedná sa o austrálsku antivax fanatičku, pochádzajúcu zo Slovenska, Vieru Scheibner (4, 5 – aj s titulkami, 6, 11), ktorá napísala k tejto téme koment (7).

Poznámka: kojenecká úmrtnosť (kojenecká mortalita) = počet detí, ktoré zomreli v prvom roku života. Udáva sa v prepočte na 1000 živo narodených detí, t. j. v promile (9). Príklad: Slovensko malo podľa CIA world factbook v roku 2013 kojeneckú úmrtnosť 6,35 promile (10). To znamená, že ak sa narodí 1000 detí, 6 (6,35) z nich zomrie v prvom roku života.


Eleková:

1. „Pouze toto opatření (posunutie očkovania DTP vakcínou do obdobia po dovŕšení 2. roka života) katapultovalo Japonsko (zo 17.) na první nejlepší místo v kojenecké úmrtnosti.“

To je ako cez kopirák od Viery Scheibner, ktorá vychádza z článku v novinách Los Angeles Times z roku 1990 (8). V tomto článku sa píše, že Japonsko sa posunulo v kojeneckej úmrtnosti zo 17. na 1. miesto v porovnaní s ostatnými krajinami. V článku je nepriamo naznačené, že to bolo postupne od 50-tych rokov. Podobne to môžeme vidieť v tabuľke podľa dát z UNPD (10) – katapultácia Japonska na prvé miesta tabuľky sa udiala v 60-tych a 70-tych rokoch, odkedy sa Japonsko drží na prvých pozíciách. Z toho jasne vyplýva, že ona katapultácia sa odohrala prevažne pred tým, než Japonci posunuli očkovanie do obdobia po 2. roku života. Takže Eleková nehovorí pravdu.

Podľa analýzy z roku 1993 (13), ktorá pokrýva aj obdobie, o ktorom hovorí Eleková, je (bola) nízka kojenecká mortalita spôsobená nasledovnými faktormi:
homogénna spoločnosť, dostupnosť lekárskej starostlivosti pre všetkých, pôrody v nemocnici alebo v privátnych klinikách, edukované obyvateľstvo, lekárska príručka pre mamičky Boshi kenko techo (obsahuje aj očkovací kalendár a zapisuje sa do nej aj očkovací status dieťaťa), používanie antikoncepcie, možnosť potratu, väčšina pôrodov v ideálnom veku ženy (20-34, resp. 25-29), väčšina matiek je vydatých, podpora zdravotnej starostlivosti matiek a detí, a mnohé ďalšie. Elekovej faktor sa v analýze pochopiteľne nenachádza.


2. V 1. slide vo videu uvádza: „Japonsko mělo nejnižší úmrtnost kojenců a batolat v době, kdy děti nebyly očkovány proti pertusi.“

Tu je graf vývoja kojeneckej úmrtnosti v Japonsku:
upravené podľa 10 a 14

Očkovanie bolo v Japonsku pozastavené len na 2 mesiace v roku 1975 (15). Po znovuobnovení očkovania sa preočkovanie detí po 2. roku držalo približne do roku 1980 na nízkej úrovni (10-60%) (14, 15). Z grafu jasne vyplýva, že Eleková nehovorí pravdu, pretože Japonsko vtedy nemalo najnižšiu kojeneckú úmrtnosť. Najnižšiu ju má teraz. Aj s očkovaním (38, 39).


3. „Jak to, že v Japonsku neumírali?“ (deti neočkované DTP vakcínou)

Umírali (viz graf a tabuľka), ale nebolo ich dosť na to, aby ich Eleková zachytila v štatistikách kojeneckej úmrtnosti a to jednak preto, lebo vo vyspelých krajinách nie sú úmrtia na infekčné choroby (prevetabilné očkovaním) aj vďaka očkovaniu medzi hlavnými príčinami kojeneckej úmrtnosti (16, 17), a preto, lebo bola skupina detí do 3 mesiacov, resp. 2 rokov čiastočne chránená kolektívnou imunitou (3, 15), ktorú Tuhársky tak krvopotne popiera (18). Až po znovuobnovení dostatočnej preočkovanosti cca v roku 1981 sa incidencia aj úmrtnosť opäť znížila (viz graf a tabuľka).

Graf: úmrtnosť na pertussis (mortality) a incidencia pertusiss (incidence) v Japonsku v rokoch 1945 – 1995 (15).
Tabuľka: úmrtnosť na pertussis a incidencia pertusiss v Japonsku v rokoch 1970 – 1979 (41). Tabuľka ukazuje skôr trend než skutočný počet prípadov, pretože prípady boli hlásené len od limitovaného počtu lekárov z celej krajiny. V roku 1977 bolo 19 úmrtí u detí do 1. roku života, z toho 14 bolo do 2. mesiaca vrátane. Možno by sa zdalo, že očkovanie po druhom roku alebo skoré očkovanie od 3. mesiaca by im aj tak nepomohlo. Priamo nie, ale pomocou kolektívnej imunity áno (3, 15).



4. „Ten černej kašel se jim zase začal objevovat, takže začali očkovat zpátky a zase spadli v kojenecké úmrtnosti.“ (v rebríčku porovnania krajín)

V rebríčku krajín sa drží Japonsko na prvých miestach od konca 70-tych rokov aj napriek tomu, že sa očkovať znovu začalo, aj napriek tomu, že sa posunulo späť do 3. mesiaca. Eleková nehovorí pravdu.

Mimochodom, prvú časť tohto výroku si dobre zapamätajte, pretože mnohí antivaxeri vrátane Elekovej hovoria, že tie choroby už dávno vymizli, a že keď sa prestane očkovať, choroby nedostaneme vďaka hygiene, zdravému životnému štýlu a spol (12).


5. Tabuľka (2. slide vo videu) – reakcie a úmrtia po očkovaní

Jedná sa o reakcie a úmrtia odškodnené Japonským odškodňovacím programom, ktoré nastali krátko po očkovaní (temporally associated – časovo spojené), pričom očkovanie nemuselo byť kauzálnou príčinou týchto reakcií a úmrtí, mohlo sa jednať o koincidenciu. Pripúšťa to aj autor článku (3) hneď druhý odstavec po odstavci, ktorý Eleková cituje. A hneď potom autor píše, na základe analýzy reakcií a úmrtí odškodnených Japonským programom, že niektoré takéto reakcie a úmrtia boli asociované s inými zdravotnými problémami.
Jednoducho povedané, Eleková zavádza prezentovaním „nepotvrdených“ nežiaducich reakcií po očkovaní ako potvrdené nežiaduce účinky očkovania. To isté robí bežne pri prezentovaní dát z VAERS-u (2, 19).

Najlepším príkladom koincidencie je očkovanie a Sudden infant death syndrome (SIDS) (21, 27, 22). 11 z 37 úmrtí, ktoré Eleková uvádza, bolo Sudden unxpected infant death - SUID (SIDS je SUID, u ktorého sa nezistila príčina (27, 21)) (3). V období po posunutí začiatku očkovania do obdobia po 2. roku sa žiaden SUID po očkovaní neodškodnil (3). Mnohí antivaxeri to interpretujú tak, že vďaka tomuto opatreniu nebol v Japonsku žiaden SIDS (7). To je epic mega fail interpretácia, pretože SIDS a SUID sa volajú SIDS a SUID preto, lebo sa jedná o úmrtia v 1. roku života (infant = kojenec = dojča), a tak je pochopiteľné, že nebol hlásený žiaden SUID po očkovaní, keď sa očkovanie presunulo až do obdobia po dovŕšení  2. roka. Diagnóza SIDS sa v Japonsku objavila a jej incidencia narástla v 80-tych rokoch, čiže práve vtedy, keď sa očkovať začínalo až po 2. roku života. Bolo to kvôli zvyšujúcemu sa počtu patológov, ktorí boli oboznámení s touto diagnózou (24). Diagnóza SUID bola prítomná aj v období, v ktorom podľa antivaxu nebola (24).
Očkovanie nespôsobuje SIDS. Kauzálna súvislosť bola zamietnutá vďaka mnohým štúdiám a niektoré z nich dokázali, že očkovanie naopak znižuje riziko SIDS (23 – viz dole, 25, 22, 26). Náhle a neočakávané úmrtia ako SIDS existovali už dávno pred tým, než sa začalo očkovať (21).

Z 57 reakcií po očkovaní, ktoré Eleková uvádza, bolo 29 encefalopatií a po posunutí očkovania do obdobia po  2. roku boli len 2 (v sledovanom období) (3). Výskyt encefalopatie po očkovaní celobunkovou pertussis vakcínou (wP) je cca 1:370 000, čo je však menej ako u čierneho kašľa (cca 1:1200 – 12 000), a dokonca menej ako je výskyt encefalopatie z iných príčin (23 – viz dole). Väčšina encefalopatií po očkovaní sa vyskytuje u predisponovaných jedincov – napr. Dravetovej syndróm (23 – viz dole, 43, 44). Encefalopatia (28) vzniká častejšie u detí v 3 mesiacoch, resp. u detí mladších než 2 roky ako u detí po dovŕšení 2 rokov (14), a aj preto došlo k poklesu prípadov encefalopatie hlásených po očkovaní, keď sa očkovanie presunulo do obdobia po 2. roku.


6. Citácia z článku Cherry et al. (3): „Vek zahájenia rutinného očkovania sa zdá byť dôležitejším faktorom výskytu reakcií než prechod od celulárnych k acelulárnym vakcínam.“

Je až smiešne, ako sa antivaxeri prehrabávajú v starých štúdiách a vy-cherry-pick-ujú tie, ktoré im sedia do ich konceptu, že vakcíny sú zlé. A v tých štúdiách selektívne vyhľadávajú informácie, ba až konkrétne vety pre podporu ich konšpirácií. A neraz tieto informácie prekrútia naruby. A popri tom všetkom odignorujú drvivú väčšinu ostatných štúdií a zbytok ich obsahu.

Citácia vyššie uvedená pochádza z článku Cherry et al. z roku 1988 (3). Bolo to obdobie, kedy sa Američania snažili vyvinúť a zaviesť acelulárnu pertussis vakcínu (aP), tak ako sa to podarilo Japoncom. A preto dôkladne a kriticky analyzovali všetky dostupné dáta z tej doby, veď chceli kvalitnú, účinnú a bezpečnú vakcínu. V tej dobe však ešte neboli dostupné dáta o bezpečnosti očkovania aP začínajúceho v 3. mesiaci života, a preto autor vyslovil to, čo Eleková cituje. Odvtedy sa však už urobilo mnoho štúdií, ktoré dokazujú, že očkovanie aP vakcínou v 3. mesiaci je nielen bezpečné, ale aj účinné v znižovaní počtu prípadov čierneho kašľa u detí do 1 roka (14, 15, 20). Keby bezpečné nebolo, obyvatelia Japonska by ho neprijali (14).


7. Dr. Paul Offit  – nazývaný „Dr. For profit“ – pretože má milióny z rotavírusovej vakcíny.

Áno, Dr. Paul Offit má milióny z rotavírusovej vakcíny. Na jej výrobe sa podielal 25 rokov (29) a táto vakcína zlepšuje kvalitu života a zachraňuje životy miliónov detí na svete (30, 31, 32, 29) narozdiel od Elekovej šarlatánskych metód (33), na ktorých zarába tiež nejeden milión (34, 35), avšak na rozdiel od rotavírusovej vakcíny nedokážu zachrániť ani len teľatá (36), nie to ešte deti.

Vyjadrenie Paula Offita, ktoré Eleková uvádza, nesúvisí s očkovaním proti čiernemu kašľu, ale s očkovaním proti hemofilovi (Hib) a pneumokokovi (PCV), pretože v Japonsku sa dočasne pozastavili tieto očkovania po tom, ako došlo k 4 úmrtiam po očkovaní týmito vakcínami. Vyšetrovanie nenašlo spojitosť týchto úmrtí s očkovaním (37) a Japonsko naďalej odporúča tieto dve očkovania (38, 39).


Záver: 4 klamstvá, 2 zavádzania a jedno hlúpe ad hominem. To všetko za neuveriteľných 80 sekúnd jej prednášky. To je homeopatka Eleková, ktorú velebí celý česko-slovenský antivax. PBM. Pseudoscience-based medicine.


15.4. 2014, Honey badger
Obsah blogu


Zdroje:

23. Jeseňák a kol.: Očkovanie v špeciálnych situáciách. 2013
40.
44. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24365424